Sprawy o podłożu geodezyjnym

ztałcenia geodetów, jak i metod przez nich stosowanych w trakcie tworzenia planów geodezyjnych. Dlatego geodeci rzadko przystępują od razu do wykonywania zlecanych sobie prac, ale najpierw starają się dokładnie określić zakres rob

Sprawy o podłożu geodezyjnym

Tryb wykonywania usług geodezyjnych

Usługi geodezyjne zazwyczaj wykonywane są po odpowiednim przygotowaniu. Dotyczy to zarówno przyjętych standardów dotyczących wykształcenia geodetów, jak i metod przez nich stosowanych w trakcie tworzenia planów geodezyjnych. Dlatego geodeci rzadko przystępują od razu do wykonywania zlecanych sobie prac, ale najpierw starają się dokładnie określić zakres robót, jakie będą musiały zostać wykonane w trakcie zleconych im prac.

Ze względu na to, że muszą oni pracować w różnych warunkach, przysługuje im odpowiednie zabezpieczenie i wynagrodzenie. Jednocześnie place budowy, na których wykonywane są różne prace budowlane zabezpieczane są w taki sposób, żeby nie stanowiły one zagrożenia dla osób postronnych.


Wikipedia o szkicu dokumentacyjnym w geodezji

Szkic dokumentacyjny ? rodzaj szkicu stosowanego w geodezji, dokument techniczny, według którego wykonuje się tyczenie obiektów budowlanych.

Szkic zawiera dane dotyczące osnowy realizacyjnej i wszystkie elementy niezbędne do wytyczenia projektu w terenie oraz lokalizację istniejących przewodów i urządzeń podziemnych. Szkic dokumentacyjny powinien zawierać także elementy kontrolne, pozwalające na niezależne wytyczenie najważniejszych punktów głównych obiektu oraz określające odległości do sąsiednich istniejących lub wznoszonych obiektów. Elementy tyczenia (miary) mogą być naniesione na szkicu sytuacyjnym, wykonanym bez obowiązku zachowanie skali lub też mogą one być zestawione w formie tabelarycznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkic_dokumentacyjny


Encyklopedia i inwentaryzacja powykonawcza

Inwentaryzacja powykonawcza, lub geodezyjny pomiar powykonawczy ? zespół czynności technicznych (pomiarowych, obliczeniowych, kartograficznych) w geodezji, w wyniku których powstają dokumenty i bazy danych dotyczące usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, pozwalający na określenie współrzędnych X, Y oraz rzędnych wysokości H mierzonych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową. Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwentaryzacja_powykonawcza



© 2019 http://informator.opoczno.pl/