Jak dbać o skórzane rzeczy
Czysta i zadbana odzież skórzana wygląda obłędnie, a co ważniejsze jest wygodna i napawa swojego właściciela dumą. Jednak o skórę trzeba dbać i to nie tylko tą naszą, ale tą na meblach, czy ciuchach właśnie. Złe zabiegi przeprowadzone na skórzanej odzieży czy tapicerce mogą się fatalnie odbić na wytrzymałości i wyglądzie danego skórzanego przedmiotu. Dlatego zaleca się jak najczęściej skórę czyścić i nawilżać, gdy jest przesuszona. Pozwala to zaoszczędzić masę pieniędzy na renowację.
Ciepła woda i szare mydło to podstawowe środki do czyszczenia skóry, która nie jest zniszczona,a tylko brudna. Po takim zabiegu jeszcze warto ją dobrze wytrzeć i nawilżyć, jeżeli jest to płaszcz zimowy. Zapobiegnie to przemakaniu i przesuszaniu się naszej skórzanej odzieży. W przypadku zarysowań i uszkodzeń należy już zwrócić się do specjalisty, który będzie wiedział co ma zrobić, aby naprawiana rzecz służyła nam jeszcze długie lata.
Wyprawianie skór- definicja
Wyprawianie skóry ? proces polegający na obróbce skóry zwierzęcej, który w ogólności składa się z trzech etapów: etapu przygotowawczego, garbowania i kondycjonowania. Wszystkie prawdziwe skóry przechodzą te trzy etapy składowe. Jednakże, w zależności od rodzaju skóry, mogą być dodane także dodatkowe operacje.
Proces ten może objąć więc ogółem kilka etapów:
solenie lub suszenie skóry zaraz po zdjęciu z martwego zwierzęcia;
nawilżenie skóry poprzez moczenie w wodzie w celu przywrócenia jej elastyczności;
zmiękczenie włosa i górnej warstwy skóry poprzez zanurzenie skóry w roztworze wody, wapna i siarczku sodu;
oczyszczenie skóry z resztek tłuszczu zwierzęcia;
garbowanie;
umycie skóry i nasączenie jej substancjami oleistymi w celu zmiękczenia;
impregnacja za pomocą olejków, tłuszczu i wosku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyprawianie_skóry
Z Wiki: garbowanie
Skórę ściągniętą ze zwierzęcia rozwieszano do wyschnięcia (tylko gdy nie można było od razu przystąpić do garbowania), następnie moczono ok. 2 doby w wodzie, po czym usuwano z wewnętrznej strony skóry resztki tkanek podskórnych (tzw. mizdrowanie). Skóry płukano i rozwieszano do obcieknięcia.
Przed przystąpieniem do właściwego garbowania, ściągniętą ze zwierzęcia skórę należy poddać zabiegom wstępnym (tzw. warsztatowi mokremu), mającym na celu usunięcie włosów i rozluźnieniu tkanki skórnej. W tym celu na skórę umieszczoną w dołach wyłożonych połówkami belek i wylepionych gliną, działano substancjami o charakterze zasadowym. Najczęściej stosowano popiół drzewny lub wapno gaszone (np. w Nowym Targu odkryto dół z 2. połowy XII wieku ze skórami przemieszanymi z iłem, popiołem i wapnem).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Garbowanie