O odzieży medycznej i kosmetycznej

yczaj igły chirurgiczne są wygięte w kształt łuku - wycinka okręgu (np. 1/2, 3/8, 1/4, 5/8 okręgu), choć ich kształt może być prosty (taką igłą szyjemy ręcznie), istnieją też igły typu "łyżwa" lub igły typu "J". Różnice występują

O odzieży medycznej i kosmetycznej

Igła chirurgiczna - warto wiedzieć

Igła chirurgiczna - narzędzie chirurgiczne służące do łączenia tkanek przy pomocy nici chirurgicznych, połączenia takie noszą nazwę szwów.

Zazwyczaj igły chirurgiczne są wygięte w kształt łuku - wycinka okręgu (np. 1/2, 3/8, 1/4, 5/8 okręgu), choć ich kształt może być prosty (taką igłą szyjemy ręcznie), istnieją też igły typu "łyżwa" lub igły typu "J". Różnice występują także w wielkości i przekroju, zależnie od tkanki łączonej za pomocą szwów. Łączenie igły z nicią chirurgiczną odbywało się niegdyś poprzez uszko bądź automatyczny zatrzask, w który wkłada się nić (niekiedy spotykamy taką metodę do dziś, choć należy to już do rzadkości).

Igły do szycia skóry są w przekroju trójkątne, niezbyt zagięte i zazwyczaj stosunkowo duże (choć zdarzają się wyjątki). Igły do szycia narządów wewnętrznych mają najczęściej przekrój kolisty i są mniejsze, a także bardziej zagięte, a nawet w kształcie półkola.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ig%C5%82a_chirurgiczna


Typy nici chirurgicznych

W zależności od rodzaju szytej tkanki używane są nici różnej grubości, oznaczanych liczbami - im cieńsza, tym większa liczba (np. 7-0, 6-0, 5-0, ..., 0, 1, itd.). Najcieńsze nici to nici o grubościach 10-0, 11-0 lub jeszcze cieńsze (nici mikrochirurgiczne). Nić jest nawlekana na ucho igły chirurgicznej bądź w nią fabrycznie wtapiana.

Rodzaje niciedytuj
wchłanialne
naturalne (catgut, catgut chromowany)
syntetyczne (jedno- lub wielowłóknowe), wykonane z:
Poliglikolid (założony zwykle około 75% z kwasu poliglikolowego z dodatkiem ok. 25% kaprolaktonu (gdyż czysty glikolid jest zbyt sztywny),
Poliglaktyna 9101, to kopolimer poli(glikolidu-co-L-laktydu) (90/10) złożony z 90% poliglikolidu i 10% polilaktydu (kwasu polimlekowego),
Polidioksanon
niewchłanialne
jednowłóknowe syntetyczne (poliamid, poliester, polipropylen, polifluorek winylidenu)
wielowłóknowe
naturalne (len, jedwab o zmniejszonej ilości serycyny wywołującej odczyny zapalne)
syntetyczne (poliamid, poliester)
metalowe (stal)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szew_(chirurgia)


Dostosowane do potrzeb osób starszych artykuły medyczne

Osoby starsze wymagają szczególnej opieki. Dzieje się tak dlatego, że najczęściej posiadają one osłabione organizmy i nie są w stanie przyjmować tak silnych leków, jak osoby młode. Dlatego wszystkie artykuły sprzedawane osobom starszym muszą być dostosowane do ich potrzeb. W przeciwnym razie mogą im dużo bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dotyczy to zarówno leków przepisywanych na różne schorzenia, jak i maści oraz środków pielęgnacyjnych. Dlatego najlepsze artykuły medyczne przeznaczone dla osób starszych zawsze posiadają odpowiednie certyfikaty i są opatrzone odpowiednimi opisami. Dzięki temu można nie tylko spokojnie po nie sięgać, ale również przyjmować według wskazań medycznych nawet, jeżeli zgubiona zostanie kartka od lekarza.



© 2019 http://informator.opoczno.pl/