O nieruchomościach - kupić, czy wynająć? Jak nie popełnić błędu?

uje się ją z uwzględnieniem cen transakcyjnych oraz zakładając, że strony umowy są od siebie niezależne, dobrze poinformowane, nie znajdują się w sytuacji przymusowej i mają stanowczy zamiar zawarcia transakcji, ponadto upłynął od

O nieruchomościach - kupić, czy wynająć? Jak nie popełnić błędu? wycena nieruchomości kraków

Co się składa na wartość rynkową nieruchomości?

Wartość rynkowa nieruchomości jest to najbardziej prawdopodobna cena, możliwa do uzyskania na rynku za daną nieruchomość. Szacuje się ją z uwzględnieniem cen transakcyjnych oraz zakładając, że strony umowy są od siebie niezależne, dobrze poinformowane, nie znajdują się w sytuacji przymusowej i mają stanowczy zamiar zawarcia transakcji, ponadto upłynął odpowiedni czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i wynegocjowania warunków umowy. Wartość rynkową określa się dla nieruchomości, które są lub mogą być przedmiotem obrotu rynkowego

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_nieruchomo%C5%9Bci


Nadzór nad sprzedażą domu

Żeby sprzedaż domu została przeprowadzona zgodnie z prawem musi ona zostać potwierdzona przez notariusza. Tylko wówczas obie strony będą miały pewność, że przeprowadziły bezpieczną transakcję. W ten sposób można się przekonać, że nadzór na sprzedażą domu może być dokonywany przez notariusza. Oprócz samego notariusza nad sprzedażą domu może czuwać rzeczoznawca lub osoba dokonująca wyceny nieruchomości. Jej pomoc będzie szczególnie potrzebna wówczas, gdy sprzedawana jest droga nieruchomość lub wówczas, gdy pomiędzy osobami biorącymi udział w transakcji dochodzi do jakichś nieporozumień. Powinny one jednak pamiętać, że czynnikami wywierającymi wpływ na wartość nieruchomości są: stan domu na niej stojącego, ogólny stan nieruchomości czy jej położenie.


Definicja wartości katastralnej

Pojęcie wartości katastralnej w Polsce definiuje ustawa o gospodarce nieruchomościami. W myśl jej zapisów, wartość katastralną nieruchomości stanowi wartość ustalona okresowo w procesie powszechnej taksacji nieruchomości. Celem jej określania jest ustalenie podstawy opodatkowania nieruchomości, albo przy określaniu wartości nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, albo przy wykonywaniu czynności urzędowych, do których wykonania niezbędne jest określenie wartości nieruchomości.

Podstawą ustalenia wartości katastralnej nieruchomości jest oszacowanie przez rzeczoznawcę majątkowego nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości (nieruchomość gruntowa, nieruchomość budynkowa, nieruchomość lokalowa) na obszarze danej gminy, Podstawą ustalenia wartości katastralnej poszczególnych (właściwych) nieruchomości są mapy i tabele taksacyjne tworzone przez starostów (prezydentów miast na prawach powiatów). Jej ustalenie obejmuje całe nieruchomości lub ich części, jeżeli zostały wyodrębnione jako przedmioty opodatkowania w przepisach o podatku od nieruchomości, w rozbiciu na wartość katastralną gruntu oraz wartość katastralną jego części składowych. Jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze kilku gmin, jej wartość katastralną ustala się odrębnie dla każdej części nieruchomości położonej w każdej z tych gmin. Wartość katastralna powinna uwzględniać różnice, jakie występują między poszczególnymi nieruchomościami, oraz zbliżenie do wartości rynkowej możliwe do uzyskania przy zastosowaniu zasad przyjętych dla masowej wyceny. Może być aktualizowana na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego oraz innej osoby, na której ciąży obowiązek podatkowy, a także z urzędu, na podstawie indywidualnego oszacowania nieruchomości.

Wartość katastralna nieruchomości w Polsce nie jest jeszcze ustalana, ponieważ będzie dotyczyć przyszłego procesu powszechnej taksacji nieruchomości (nie jest jeszcze rozpoczęty1, termin rozpoczęcia i zakończenia powszechnej taksacji nieruchomości określi odrębna ustawa). Po wdrożeniu funkcjonalności i mechanizmów ZSIN, wartość katastralna zawarta będzie w katastrze nieruchomości, do czasu jego przekształcenia w ewidencji gruntów i budynków2.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_katastralna_nieruchomo%C5%9Bci



© 2019 http://informator.opoczno.pl/