Do prac Urzędu należy też wdrażanie
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. zwiększyła się liczba zadań realizowanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Urząd zajmuje się m.in. wdrażaniem Dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiającej Infrastrukturę Informacji Przestrzennej w Europie (INSPIRE). Do prac Urzędu należy też wdrażanie projektów w ramach 7. Osi Priorytetowej ?Społeczeństwo informacyjne ? budowa elektronicznej administracji? Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: GBDOT, GEOPORTAL2, ISOK, TERYT 2, ASG-EUPOS i POKL INSPIRE.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju
Wykonywanie zawodu geodety
Geodezja jest jedną z dziedzin nauki, dlatego osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu geodety muszą odbyć odpowiednie studia i zdobyć potrzebne im doświadczenie. Niektóre z nich zajmą się bardziej teoretyczną stroną geodezji, a inne wykonywaniem praktycznych zadań geodezyjnych. Wobec tego wciąż nie brakuje osób studiujących geodezję i wykonujących zawód geodety. Mogą one na przykład wykonywać różnego rodzaju opracowania geodezyjne. Takie opracowania mogą dotyczyć opisu wybranych części ziemi lub ukształtowania terenu mającego zostać zagospodarowanym w taki czy inny sposób. Dlatego jednym ze sposobów praktycznego zastosowania geodezji jest wytyczanie nowych dróg, przygotowywanie podziału działek przeznaczonych do zabudowy lub ocena wartości domu przeznaczonego do sprzedaży.
Wykorzystywanie geodezji w rolnictwie
Rolnicy są jednymi z klientów tych osób, które zajmują się wykonywaniem prac geodezyjnych. Taka pomoc świadczona rolnikom przez geodetów jest bardzo potrzebna, a wykorzystywanie geodezji w rolnictwie wcale nie słabnie, a raczej rozwija się bardzo dobrze. Dzieje się tak dlatego, że rolnicy pracujący zawodowo w obecnych czasach mogą korzystać z bardzo nowoczesnych metod sadzenia i uprawy roślin oraz produkcji różnych produktów żywieniowych. Rolnicy mogący stale rozwijać swoją działalność są zainteresowani poszerzaniem obszarów, na jakich mogą pracować oraz wykorzystywaniem takich pól uprawnych, które do tej pory były dla nich nieosiągalne. Tymczasem praktyczne zastosowania geodezji rolnej pozwalają na rozwój nawet najbardziej nietypowych upraw rolnych.