Rodzaje układów sterowania
Sterowanie punktowe ? pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu;
Sterowanie odcinkowe ? realizuje ruchy robocze, czyli przemieszczenie narzędzia z zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych;
Sterowanie kształtowe (ciągłe) ? realizuje dowolny ruch (proste, skosy, łuki, krzywe) wykonując pełny zakres figury lub bryły; wyróżniamy tu:
sterowanie kształtowe 2D
sterowanie kształtowe 21/2D
sterowanie kształtowe 3D
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control
Warto wiedzieć
Frezarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem.
Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM.
Najczęściej stosowane frezarki:
pionowe
poziome
uniwersalne
do drewna
do kół zębatych
do gwintów
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Frezarka
Plusy obrabiarek CNC
Rozważmy frezarki CNC w nieco szerszym świetle - wiemy co robią, część korzyści jaka z tego płynie jest oczywista, otrzymujemy po prostu pożądany produkt - ale co po za tym? Czym wyróżniają się obrabiarki na tle branży przemysłowej?
Patrząc na postęp technologiczny w ostatnich latach, maszyny CNC wyróżniają się cechą która staje się coraz bardziej popularna wśród nowości technicznych - wszechstronnością. Zmieniając program frezarki i ewentualnie rodzaj bloku metalu, lub tworzywa sztucznego, który do niej wchodzi, możemy uzyskać całkiem inny element. Dzięki temu, potężne maszynerie, nastawione na produkowanie jednego elementu, ciężkie do przeróbki, powoli odchodzą do lamusa. Nie wszystko da się oczywiście zrobić na obrabiarkach, ale zdecydowanie ułatwiają one proces produkcji części mechanizmów i innych elementów przemysłowych.